
Konservöppnare
(konservöppnare )
can openers
ouvre-boîtes
apriscatole
Dosenöffner
abrelatas
- Skruvöppning (bild 1) är en en gammal öppningsmetod som fortfarande förekommer, dock sällsynt. En medföljande "nyckel" till burken fästes på en metallremsa som vrids/skruvas runt burken så att ett lock lossas. Saknar man nyckel eller drar av remsan för tidigt får man ta till den gamla metoden med hammare och mejsel.
- Enkel kantskärare (bild 2) är ett litet plåtverktyg med vars hjälp man gör små hål steg för steg runt burkens överkant. Fungerar mer eller mindre bra beroende på burk. Verktyget vinklas ner med hjälp av en brytkant på burken och med handkraft. Inte helt enkelt och många har skurit sig på det vassa locket.
- Modern kantskärare (bild 3) utvecklades i mitten av 1900-talet bestående av två kuggar och ett knivhjul som arbetar sig runt burken genom att man vrider eller vevar med ett handtag på verktyget. Finns som handverktyg, väggfast verktyg tillika som elektrisk sådan. Problemet med dessa var/är att burken ofta lossade från verktyget vilket ställer till problem.
- Lock med dragöggla (bild 4) har utvecklats under 2000-talet och är det närmaste en perfekt lösning man lyckats komma. Med lite kraft drar man bort locket. Denna burk kan öppnas varsomhelst och närsomhelst utan verktyg. Problemet som kan uppstå med dessa är att man ibland lyckas dra bort dragkroken utan lock. Ett annat är att gamla orkessvaga människor kan ha svårt att komma åt dragkroken och inte har den kraft som krävs för att dra bort locket. Även härvid har uppfinnarjocke varit framme med lösningar, dock av tvivelaktigt värde.